KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
04 Mart 2024 Pazartesi
-1 °C Açık
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

Söz milletin de, beste kimin?

31 OCAK 2023 SALI 15:05
30
3954
11
AA aa

Hemen her aramada “Siyasette ne var ne yok?” sorusuyla başlayan muhabbetin partiler açısından değerlendirmeler ve isim bazlı öngörülerle devam etmesi yorucu gelince, toptan bir cevap vermenin daha mantıklı olacağı kanaatiyle oturdum bilgisayar başına.

Herkesin bildiği ama söyleme ihtiyacı duymadığı birçok konuyu bu siyasi süreçte gizemli hesaplardan ortamı kızıştırmak adına dedikoduya dayanan bilgilerle paylaşmak, merak uyandırıp ilgi odağı olma çabasına girmek vs. bizim işimiz değil.

Farklı masalardan toplanan sözde bilgilerle siyasetçi masasında siyaset bilimci gibi davranmak, bazen de siyasetin akıl hocası tavırlarına bürünmek hiç değil…!

Biz, gazeteciyiz. Yazacaksak yerimiz belli.

Seçime dair süreci derinlemesine yazmam, isim bazlı değerlendirmeleri paylaşmam bu süreçte etik olmayacaktır. Adil bir yarış olması, herkesin emeği ve mücadelesi ölçüsünde karşılığını alması temennimizdir.

Süreci irdelerken öncelikle iktidar kanadına bakalım;

AK Parti açısından zorlu bir seçim süreci olacağı aşikâr. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aday konusunu bizzat kendisi takip ediyor ve “kazanacak” isimlerle seçime girmeye hazırlanıyor. Bu hususta kendisini yanıltacak olası bir öneri ismin sandıktan bekleneni vermemesi durumunda referansın oldukça zor durumda kalacağına dair ifadeleri, parti içerisinde gayet net bir şekilde biliniyor. Bu yüzden iş sıkı tutuluyor.

Her adayın kendince bir karşılığı vardır muhakkak. Ancak genel kamuoyu memnuniyetini kazanmış isimlerle seçime girmeye hazırlanan AK Parti, bölgesel dengeleri de gözetiyor. Bingöl merkez, Genç, Solhan ve Kuzey ilçelerden isimlerin neler getirip neler götüreceğinin hesaplamasını yapan partinin yetkili organlarının sürpriz çıkışlarda bulunması da muhtemel.

Cumhur ittifakı paydaşı olan ve sahada aktif bir çalışma yürütüp iddialı bir hazırlık içerisine giren MHP, muhalefet kanadında ise yeni kurulanlardan Deva ile Gelecek ve bağımsız kalan Yeniden Refah partileri hiç şüphesiz AK Parti'den oy devşirecektir. Bundan sebep AK Parti, güçlü isimlerle seçime girmesi gerektiği gerçeğinin farkında. Olası bir denge hatasında ise hemen her partinin boşluk doldurma yolunu tercih edeceğini de iyi biliyor.

Bu durumdan medet umanlar da çıkacaktır muhakkak. Kendisine verilmeyen bir adaylıkta bölgesinin karşı cephede saf tutacağını dillendirenler çıksa da, geçmiş genel seçim tecrübelerden de anlaşılacağı üzere hiçbir bölge, Erdoğan karşıtlığı üzerinden tek bir isme yoğunlaşmayacaktır. Unutmayalım ki, yerel seçimde isimler, genel seçimlerde liderler yarışır ağırlıklı olarak. Aday isimleri sadece ek katkı ya da zarar olur.

İktidar açısından bir diğer sorun da aday adayı olup aday gösterilmeyenlerin olası küskünlükleri ve bunu sandığa AK Parti aleyhine olacak şekilde yansıtma eğilimleri… Bunun için de bir dizi tedbirler almayı planlayan iktidar kanadı, küskünlüğe mahal vermeden, tüm aday adaylarının adaylarla birlikte sahaya inmesini isteyecek ve tüm hamlelerini 3-0'a göre yapacak. Sonuç dilediği gibi mi çıkar, bunu da aday tablosu belirleyecek elbette.

AK Parti'den yer alamayıp muhalefet saflarında liste arayışına girenler olacağı dillendirilse de muhalefet kapılarının bu isimlere çoktan kapanmış olacağı da unutulmamalıdır.

Muhalefet kanadında işler biraz karmaşık…

Şöyle ki, altılı masa diye nitelendirilen yapı 41 ilde ortak listeyle seçime girmeye hazırlanıyor. Bu illerden biri de Bingöl. Yeni kurulan partilerin ilk seçimi olmasından dolayı oy oranları henüz kestirilemiyor. Mevcut anketlere bakılınca baraj sorunu gözükmeyen İyi Parti, yüksek ihtimal çatı olacak ve atılı masa aday listesi bu çatı altında şekillenecek. Çünkü muhafazakâr seçmenin CHP ekseninde bütünleşmeyeceği de bir gerçek. Şu anki hesaplar bu yönde.

Bu durumda nasıl bir liste çıkacağını kestirmek güç. Çünkü altı partiden de aday adayı olacak çok sayıda isim var. Bu isimlerden kimi tercih edecekler? Bu konuda birtakım tahminler öne sürülse de kesin olan bir şey yok. Bunu kesin aday listeleri açıklanınca görebileceğiz.

İktidar kanadında olduğu gibi bu partilerden de aday adayı olacak isimler muhakkak ki olası adaylıkta seçimi kazanacağına inananlardır. Bu tercihler önemli kırgınlıkları tetikleyeceği gibi bölünmeleri de yaşatacaktır.

Şöyle ki;

Ayrı ayrı seçime girme durumu olsaydı altı partiden 18 tane aday çıkacak. Bu adaylar birleşirse bir tane milletvekili çıkarmak pek âlâ mümkündür ancak tek listeyle girileceği için 15 aday saf dışı kalacak. Aday adayları da cabası… Siyaseten bir varlık gösterme çabasında olan hiç kimse, bir başkasının şehirde siyaset merkezi olmasını istemez ve kendi eliyle, gücüyle, çabasıyla bunu yapmaz. Birlik nidalarıyla bunu sağlamak da mümkün değildir.

Şu olabilir; aday adaylarının hepsi der ki, “Biz siyaseti artık düşünmüyoruz, bu kez sırf iktidarı devirmek pahasına da olsa destek vereceğiz ve siyasetten çekileceğiz”

O zaman durum değişir ama böyle bir yaklaşım hiç de gerçekçi gelmiyor.

Bir de HDP gerçeği var ortada. Bu seçime hangi adayla girileceğini kestirmek kısmen mümkün gözükse de bu konuda bir yorumda bulunmak ya da adres göstermek etik olmayacaktır. HDP'de hedef, mevcut bir milletvekilin potansiyelini korumak olacaktır.  

Sonuç olarak;

Hangi partiden kimin aday olacağını kimse bilmiyor. Elbette belirlenecek aday listeleri geleceğe dair bir okuma yapmamıza olanak sağlayacaktır ancak şimdiden listeler yapmak, denge dağılımına dair öngörülerde bulunmak isabetli sonuçlar doğurmayacaktır.

Şöyle ki, takım çok iyi olabilir ama son dakikada kalecinin bir hatasıyla golü yiyip yenilebilir. Ya da başa baş giden bir mücadelede son dakikada forvete çarpan bir top gole dönüşüp 3 puanla tamamlanabilir ve o forvet, maçın parlayan yıldızına dönüşebilir.

Seçilecek her kim olursa olsun şapkadan tavşan çıkarmayacağına göre, vicdanımızın sesine kulak verip memleketimizin yarınlarını da düşünerek oyumuzu atacağız.

Siyasete giren, girmek isteyen herkese başarılar diliyorum. Algılardan, iftiralardan, kötü sözden, yalan ve riyadan uzak adil bir yarış olması temennisiyle….

Ne diyor partiler? “Yeter, söz milletindir”

Bekleyip görelim, söz milletin de beste kimin...!

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97851)
02 Şubat 2023 Perşembe 09:00
Cumhurbaşkanımız mevcut vekilleri ve daha önce yapmış eski siyasileri koymaz büyük ihtimal ki koyarsa Bingöl sıfır çeker o yüzden yeni genç dinamik yıpranmamış isimleri koyacak rahat bir kazanır. Mutlaka reisin halk istihbaratı bu durumları bilir, Allah yardım etsin dezalarım devlete millete
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97849)
02 Şubat 2023 Perşembe 02:19
bakın arkadaşlar bu seçimde mhp çok ciddi çalışıyor. bu seçimi ciddiye almışlar. bu yeni başkan çok aktif çalışıyor. nereye gitseniz o konuşuluyor. bence mhp de maya tuttu. yeni başkan adaylık sürecini de iyi yönetirse. vay akp nin haline
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97842)
01 Şubat 2023 Çarşamba 16:52
Siz nasıl bir analiz yapıyorsunuz merkez sağın kalesi Bingöl ve merkez sağın en köklü partisi saadet var masada siz bu gerçekliği görmeden iyi parti diyorsunuz Bingöl neden bu halde belli böyle basın olursa şehrin durumuda böyle olur yazık
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97841)
01 Şubat 2023 Çarşamba 11:06
14 Mayıs seçim tarihinde Üç buçuk Milyon Z kuşağı diye tabir ettiğimiz Genç dinamik ve ülkenin geleceği olan Gençler Final Haftası olması sebebiyle oy kullanamayacaklar bu da oy ları yüzde 10 nu oluşturuyor.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97840)
01 Şubat 2023 Çarşamba 03:07
Hakim bey iktidar, muhalefet herkesin ismini geçirmişsiniz yazınızda diyecem ama sizde SAADET PARTİSİNE ulusal medya gibi yer vermemişsiniz. Bu milletin kökü milli görüş, Partisi SAADET tir ve elbette herkes yuvaya geri dönecektir. Bu arada ittifak ta %7 şartı aranmıyor, yani çatı; iyi parti de, chp de olmayacak, bilginize.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97833)
31 Ocak 2023 Salı 21:59
Bal gibi tarafsınız.Taraf olmak ayıp da değil ama tarafsız gibi davranmak ayıp.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97832)
31 Ocak 2023 Salı 21:35
Çok açik değilmi, ok lar nereyi gösteriyor... siz lafın tamamınınmı söylenmesini istiyorsunuz. Bekleyin, kemal gelecek. :)))
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97828)
31 Ocak 2023 Salı 17:04
Tespitler sağlam. Kimin iktidar olacağını Allah bilir fakat 20 yıl da çok güzel şeyler oldu ama eksik kalan taraflar da var. Sayın Cumhurbaşkanını yıpratan vekiller olduğu gibi vekillerin kefil olup atadıkları idarecilerin de Sayın Cumhurbaşkanını yıpratma da ve oy kaybının yaşanması da rolleri çok büyüktür. 14 Mayıs tarihinin ülkenin geleceğine ve yeni kuşaklara hayırlı olmasını dilerim.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97827)
31 Ocak 2023 Salı 16:31
Yine zeka dolu bir yazı yazmışsınız. Tebrik eder ve yazılarınızın devamını dilerim
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97826)
31 Ocak 2023 Salı 15:54
Beste 'de bizim sözde Z kuşağının istedikleri adayı koysunlar.
insanlar artık ailelere aşiretlere şex lere oy vermiyor.Mevcut iktidar 20 yıldır yönetiyor bingöl 'de elle tutulur bitane proje gösteremezsiniz bi inşaat sektörü vardı oda bitti kala kala bi kactane arı kovanı kaldı bu aday oy getirir bu aşiret oyu bu partinin adayına verir benim oyum var. yemezler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın