KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
05 Şubat 2023 Pazar
-2 °C Hafif kar ve sis
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

Tercihimiz hangisi olacak? bekleyip görelim!

08 ŞUBAT 2016 PAZARTESİ 15:57
0
3918
0
AA aa

Bir önceki yazımda, Bingöl'ün Emitt Fuarı'ndaki tanıtım yoksunluğunu ve hatalardan bir kaçını dile getirmiştim. Haklı olduğumu düşündüğüm bu eleştirilerim tabi ki katılımcıları, organizasyonda görev alanları rahatsız etmişti.

Orada bulunmanın ve yaşanan yorgunluğun hiçe sayıldığını öne sürerek anlamsız bir savunmayla hataların sebep ve sonuçlarıyla ilgilenmek yerine, yaptığım eleştirilere eleştirel bir yaklaşım ortaya koyma yolunu tercih etmişlerdi.

Anlamsız ve katkı sağlayacak bir sonucu olmayan bir zamanı ayakta kalarak geçirmenin bu şehre bir fayda sağlamadığını görememiştiler. Orayı ziyaret eden Bingöllüler, Bingöl'de görev yapanlar ve kısmen bazı ziyaretçilere bal-kavurma ikram etmeyi bir lütuf sanıp, Bingöl'ün imkanlar dahilinde en iyi şekilde tanıtıldığı yanılgısına düşenlerin, kara propaganda yolunu tercih etmelerini de tebessümle karşılıyorum.

Bingöl'ü doğru ve etkili tanıtamadıkları için kendilerinin değil, bu kusurların telafi edilmesi gerektiğini söylediğim için benim hatalı olduğumu basın yoluyla anlatma girişimlerini de es geçiyorum!

Ve diyorum ki, Bingöl'ün böyle bir tanıtıma ihtiyacı yoktur! 70 ülkeden ve 81 ilden katılım gösterilen bir fuarda Bingöl'ü böyle tanıtacaksak ve eleştirileri basit söylemler ve duygusal çıkışlarla gidereceksek, profesyonel olmak için daha çok ekmek yememiz gerekecek!

Ve gelelim bağlantılı olduğunu düşündüğüm bir diğer hususa…

Malum, hafta sonu Hesarek Kayak Tesisi'nde Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz ile Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç'ın katılımıyla bir açılış töreni gerçekleştirilecekti. Ancak Bakanların ani program değişikliği nedeniyle ertelendi. Ertelenmesi de bir bakıma iyi oldu. Cumartesi günü şiddetli tipi nedeniyle programı gerçekleştirmek de pek mümkün olmayacaktı. Fakat önümüzde yeni bir zaman dilimi var ve bunu, en iyi şekilde gerçekleştirebiliriz.

Sosyal medyadan takip edenler görmüştür muhakkak. Hafta sonu Muş ilinde de Uluslararası Kar Festivali düzenlendi. Düzenleyen kimdi? Belediye Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Muş Kültür Evi Derneği… 15 ülkeden 30 katılımcının yanı sıra halkın da yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı belirtildi.

Bu iş için yapılan masraflar ise oldukça düşük rakamlar. Mesele harcanan paradan çok, ortaya konulan fikirdir, dayanışma örneğidir. Ve en önemlisi, Muş'un tanıtımına gençler aracılığıyla sağlanan destektir.

Ama Bingöl'de böyle bir tablonun ortaya çıkması, şu aşamada hayaldir.

Örneğin, Bingöl Belediyesi Kent Konseyi halen aktif edilemedi. İlçelerimizde de böyle bir girişim pek önemsenmiyor. Haliyle, olmayan bir konseyin gönüllü gençlerden oluşan gençlik meclisinin olmasını da bekleyemeyiz. Bu bir eksikliktir ve giderilmelidir.

Sordum oradaki organizatörlere; “Nasıl başarıldı bu iş?” diye.

“Vali, Belediye Başkanı bu konuda gençleri destekledi, her konuda destekleri seferber ettiler. Gençler de iyi organize olup bu işi başardılar” yanıtını aldım.

Bingöl'de böyle bir organizasyon olur mu? Mevcut tabloyla zor gibi…

Çünkü kamu kurumlarımız bu tür etkinlikleri genelde lüzumsuz masraf, anlamsız bir eğlence olarak algılarlar. Bu sebeple yapılacak işin sonucuna ve katma değerlerine bakılmaz.

“Durduk yere başımıza iş açmayalım” algısı ruhumuzun derinliklerine işlemiştir!

Muş Güzeltepe Kayak Merkezi, bir iki yatak odası ve kafeteryası olan çok eski bir tesis. Pist eğimi de düşük ve profesyonel bir kayakçının tercih edeceği bir yer değil. Fakat gençler, oranın tanıtılması için sağlam bir dayanışmayla adım atmışlar, güzel bir sonuç da çıkarmışlar. Kendilerini ve destek sağlayan kamu idarecilerini tebrik ediyorum.

Peki, Bingöl'e 34 kilometre uzaklıktaki Hesarek Kayak Merkezi?

70 yatak kapasiteli, uzun ve kayak için oldukça mükemmel bir pisti, şık bir kafeteryası ve dahası…

Bu olanaklara sahip bir tesisi nasıl tanıtıyoruz?

Bu tesisin yatak odalarının, kafeteryasının, pistinin ve sağlanan olanakların kurumsal bir tanıtımla anlatıldığına şahit olan veya bu tanıtım içeriğine sahip bir broşür ya da video gören var mı?

“Tesiste konaklamak istersek neler yapmamız gerekecek ya da ne kadar ücret ödeyeceğiz” bilen var mı?

Kurum Müdürünü arayarak elbette öğrenebiliriz. Herkeste kurum müdürünün telefonu var mı? Yok. Böyle bir bilgi için neden kurum müdürünün telefon numarasına ihtiyaç duyarız ki? İnternet nimetlerinden yararlanmak daha akılcı değil mi?

Bunları düşünemiyoruz yada hayata geçirme refleksimizi sürekli erteliyoruz!

Çünkü biz, yapılan yatırımın topluma sağladığı faydayı ve amacını düşünemiyoruz. İllaki bir Bakan veya Vali gittiğinde gösterilecek ilgi alakayla sınırlı kalacaksak, biz bu işi beceremiyoruz! Bu tür hizmetleri kamu idarecilerine değil, halka ve buradan istifade etmesini istediğimiz yerli ve yabancı turistlere anlatarak faydaya dönüştürebiliriz!

Fırat Kalkınma Ajansı'nın yaptığı kısmi bilgilerin yer aldığı tanıtım kitapçıklarının haricinde, Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi veya Kültür Müdürlüğü'nün Bingöl'e dair kapsamlı ve etkili bir broşürünü, kitapçığını veya kısa tanıtım videolarını göreniniz var mı?

Yok!

Neden?

Çünkü bu işleri lüzumsuz görüyoruz.

Olsa da olur, olmasa da..!

“Daha yeni açıldı” diyenler de çıkacaktır elbet.

Bugüne kadar hiçbir şey yapılmaması, bu tesisin geleceğine dair endişelerimi tetiklediği için ilk günden hatırlatmalarda bulunmayı tercih ettiğimi ifade edeyim!

Sadece eleştirmiyorum. Bu hususta ufak da birkaç önerim var elbet!

Örneğin;

Sayın Kenan Nihat Elçi Bey'den rica edilse, bu tesisi anlatacak ve ilgi uyandıracak 20 kare fotoğraf çekilse ve Yüzenada, Güneşin Doğuşu, diğer doğal güzellikler ve konaklama, yeme-içme vs. yerleri gösteren bir tanıtım kitapçığı yapılsa fena mı olur?

Kameraman bir kardeşimiz götürülüp buraların kısa tanıtım videolarını çektirip hem sosyal medyada, hem de basın yoluyla buraları tanıtsak ne kaybederiz?

SODES, AB Projeleri, FKA Destekleri, Kültür Bakanlığı fonları vs. O kadar çok olanak varken, kamu kurumlarımızın bu kadar pasif ve akıldan uzak tutumlarını görmek insanı üzüyor. Kimse çıkıp şu ilimizi güzel ve doğru tanıtalım demiyor.

Gençleri bu işe kanalize etmiyoruz, olanaklardan faydalandırmıyoruz, onların fikirleriyle yükümüzü hafifletip kolektif işbirliğini sağlayamıyoruz…

Şuanda sorsak, hemen her kurum amiri yaptıklarını anlata anlata bitiremez! Dinlediğinizde, sanısınız ki çaba harcamaktan takatleri kalmamış! Ama fotoğrafa baktığınızda ne emek görebiliyorsunuz, ne de fayda!

O zaman burada bir sorun var! Ve ne yazık ki, bu sorunu tespit edip çözme yeteneğimizi bile ortaya koyamıyoruz.

Bu eleştirilerim bireyleri hedef almak için yapılmamıştır. Bir gazeteci olarak genel fotoğrafı ortaya koyamaya çalışıyorum. Akıllı kimse bundan faydalanır, eksiğini giderir, ortaya bir fayda çıkarır.

Kibirli kimse de, buna alınır, gönül koyar, yapmadıklarını görmezden gelip eleştirilmekten hoşnutsuz olduğunu tavır ve ifadeleriyle belli eder! Şahsen, çok umurum da değil! Bingöl'ü doğru tanıtıp anlattıktan ve daha güzel işler başarıldıktan sonra kimin gönül koyduğunun bir önemi yoktur!

Boş vermişlik, istişareden uzak, projelendirme çabasını ortaya koyamama gibi acizlik eksenindeki bu tutum olduğu sürece bizler bırakın bu şehrin tanıtılmasını, kalkınmasını, sanayileşmesini başaramayız!

Ben, başarılı olmamız gerektiğini ve bu alanda atılacak her adımı destekleyeceğimizi söylüyorum.

Başarısızlığı ve acizliği tercih edenler de sessizliği tercih edecektir.

Tercihlerimiz hangisi mi olacak?

Bekleyip görelim…
 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın