KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
24 Temmuz 2024 Çarşamba
°C
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

'Ulan ben olacaktım...' deme! Hadi sen ol!

26 EYLÜL 2022 PAZARTESİ 01:06
43
6486
14
AA aa

İçinde bulunduğumuz ruh halini anlamaya çalışıyorum…

Siyasetçiyi beğenmiyoruz, bürokratı beğenmiyoruz, çalışanları beğenmiyoruz, esnafı beğenmiyoruz…

Beğenmiyoruz da, beğenmiyoruz!

Herkes liyakatsiz, herkes yetersiz, herkes sorunlu, herkes kötü, herkes hatalı!

Peki, kimi beğeniriz?

Kendimizi mi?

Muhtemelen kendimizi beğeniyoruz. Hiç kimseyi beğenmeyen biri muhtemelen en iyi ve yetkin kişinin kendisi olduğunu düşünüyordur.

Bir sohbet esnasında yine yaylım ateşi gibi eleştiri savuran birine sordum, memleketin siyasilerinden girip bürokratından çıktı…

Sosyal medyada da dağıttığı yargının haddi hesabı yok!

İnsan hiç mi memnun olmaz?

Yapılan hiçbir iş mi fayda sağlamaz!

Öyle hararetli anlatıyor ki, yüz hatlarına yansıyan gerilim savaşın ortasında kalmış askeri andırıyordu.

Anlattıklarını sabırla dinlerken, o an Güldür Güldür Programının Bilal'i, Onur Buldu'nun bir skeçteki “Ulan ben olacaktım var ya…!” sözlerini sarf ettiği sahne belirdi hafızamda.

Ve sordum;

Madem kimseyi beğenmiyorsun, her işe bir kulp takıyorsun, niye siyasete girmiyorsun?

Madem bu kadar iyi siyaset yapabiliyorsun, neden insanlarımıza daha fazla yarar sağlamak, daha iyi hizmetler sunmak için bir yerlerden aday olup seçilmiyorsun? Gir siyasete, anlat kendini, seçime katıl ve insanlar da bu cevheri görüp seni dilediğin makama getirsin de kurtar bu her işinden şikâyetçi olduğun memleketi!

Ya da şimdiye kadar neden okuyup iyi bir bürokrat olmadın? Başarılı hizmetler sunup insanımıza yararlı olmaktan neden kaçındın?

Veya neden bu memleketin binlerce insanına istihdam sağlayacak bir iş insanı olmadın? Açsaydın bir fabrika, kurtarsaydın işsiz gençleri!

Güzel bir söz var; “Lafa gelince herkes yarış atı, icraata gelince hepsi sütçünün eşeği” diye...

Bunları söyleyince kötü oldum..!

BİR FAKİRİ DOYURMAYANIN SALVOSU!

Gündemi takip edenler bilir;

Bingöl'de çekilişle bir ev verildi ve 23 Bin 700 insan bu şanstan yararlanmak için bir günlük mesaide bulundu. Ve nihayetinde kiracı olan, eşi serbest meslek sahibi, 5 çocuk annesi bir ablamıza nasip oldu bu ev.

Bu gelişmeleri canlı yayınla izletme şansı sunarken, sonrasında haberi de paylaştık ama yazılan yorumlar cinnet çağırtan türdendi!

Ne diyorlar?

 “Şov yapıyor”

 “Direkt bir fakire verin, bunca reklama ne gerek var?”

“Bir kişiye ev verecekler diye binlerce insanın umutlarıyla oynadılar”

“Ben olsam veririm bir fakire, bu şaşaya da gerek duymam”

Ve dahası…

“Ulan ben olacaktım…” deme! Hadi sen ol!

Bırak bir ihtiyaç sahibi aileye ev vermeyi, her gün bir tane fakiri doyursana güzel kardeşim!

Bir tane ekmek alırken bir tane de sepete at, ihtiyacı olan biri gelip alsın.

Okullar açılırken bir tane çocuğun okul ihtiyaçlarını karşıla meselâ..!

1-1 buçuk milyon lira değerinde ev hediye eden bir özel sektör temsilcisi, bu rakamı gözden atmış, satıp elde edeceği kârı umursamayıp bir aileyi ev sahibi yapmış, bir fakiri dahi doyurmayanlar etmedik laf bırakmıyor!

Ne yapsaydı yani? Herkese bedava ev mi verseydi?

Özel sektör bu! Tabi ki reklamını yapacak, tabi ki projesini tanıtacak, tabi ki şaşalı organizasyonlar düzenleyecek. Bingöl depreminden buyana binlerce bina yapıldı, siteler kuruldu. Bir tane bırak normal evi, kapıcı dairesini bile bir ihtiyaç sahibine bedava veren çıkmadı!

Bedava ev verenin hayrı kendi hanesine, yararı ihtiyaç sahibinedir.

Mesele, olaylara bakış açımızdaki sorunlar.

Adamın yaptığını beğenmeyen kardeşim, bunu reklam olarak görüyorsun ya… Sen ev de verme, her gün bir fakiri doyur ama kimse de bunu bilmesin.

Evi çıkana sevinmek, veren ele de, alan ele de duacı olmak daha iyi olmaz mı?

‘Bana yoksa başkasına da olmasın' mantığından, bencilliğinden ve cehaletinden kurtulalım.

Biraz başkaları için de sevinmeyi becerelim artık.

En güzel ve makbul dua, bir başkasına edilendir.

Yüce Mevla, Müslüman kardeşlerimden darda olana hayır kapısını açsın, sağlığını kaybedene şifa versin, savaşta olana zafer ihsan eylesin, iş isteyene iş, aş isteyene aş nasip eylesin. Amin..!

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_96839)
12 Aralık 2022 Pazartesi 14:16
Sayın yazar siyasetçiyi ,idareciyi bürokratı beğenmiyoruz değil adil olmalarını beklediğimizde adil olmadıkları zaman kendileri adaletsiz sıfatına düşerler dememize gerek yok kps denilen bir sınav yapılıyor bu sınav sonucuna göre gençlerimizi işe alınmasını istiyoruz. iş kur üzerinde hilelerle desiselerle olmasın belediyeler ha keza sözlü yoklamalar niçin bu insanları eşit koşullarda sınava sokuyorsun birdaha ne sözlü yoklama il özel idareye alınanları bir görsene
Misafir Kullanıcı (@Misafir_95650)
27 Eylül 2022 Salı 23:10
Bingolonline yazılan her yorumu üşenmeyip yayınlıyor; katkıları ve zahmetleri için teşekkürler
Misafir Kullanıcı (@Misafir_95649)
27 Eylül 2022 Salı 23:08
Usta işi bir yazı olmuş, tebrikler
Misafir Kullanıcı (@Misafir_95641)
27 Eylül 2022 Salı 20:57
Yıllar önce ilimizdeki bir kamu kurumuna yüksek kpss puanlilar yerine düşük kpss puanlilar mülakat sistemiyle memur yapılmıştı. Kanıtlı bir şekilde kim hangi puanla atanmış kim hangi puanla elenmiş bunu size bizzat gelip büronuzda gösterdim. Ben duyarlı bir insan olarak görevimi yaptım ama siz dediniz ki neden bu hakkı gasp edilenler değil de sen gelip haklarını savunuyorsun? Halbuki bu bireysel bir sorun değil hepimizi ilgilendiren bir sorundu çünkü ucu herkese dokunuyor sadece torpillilerle dokunmuyordu. Peki siz görevinizi yaptınız mı?
Misafir Kullanıcı (@Misafir_95628)
26 Eylül 2022 Pazartesi 23:03
Kamuda torpilli memur olmayanlar bürokrat olamaz o iş ehliyet ve liyakat göre değil siyasi kurnazliklarla göre yapılıyor ki bunu aslında siz de biliyorsunuz ama nedense... İkincisi madem o kadar siyasete meraklisin niye fabrikatör değilsin demekle de siyaseti sadece fabrikatör yani zenginlere has bir özellik olarak gördüğünüzü üzülerek görüyorum. Kendine güveniyorsan siyasete gir, aday ol falan diyorsunuz ya peki bu toplum partisiz bağımsız olan birine oy verir mi? İdeolojik körlük ne olacak, çıkarlar rantlar peskesler ne olacak ..?
Misafir Kullanıcı (@Misafir_95618)
26 Eylül 2022 Pazartesi 18:22
İyi güzel yazmışsınız evet bende diyorum belediye baskanı olsam metro getirecem. Tüm parklara kamera ve bekçi koyacam. Gece 12 den sonra kimse giremeyecek. Mirzan tepesini harput kalesi gibi yapıp işletecem.turizm icin yapacam. Yeni mahalle çamlığı tesis yapacam tüm takımlar kamp yapabilsin. Önce boruları,elektriği yapacam sonra yol yapacam. Bunları ya yapacam yada bu uğurda ölecem yeminle ama kim bana oy verir kim beni kabul eder. Cesaret var ama dürüst ve çalışkanı kul hakkını koruyanı istemezler diye girmiyoruz ben ve benim gibiler hakim bey.B.A
Misafir Kullanıcı (@Misafir_95617)
26 Eylül 2022 Pazartesi 17:06
Mesela benim de aklıma geldi.Yıllardır yerel gazetecilik yapıyorsun...Ne kadar adil hakka iyetli davrandın.Yaşanan torpil,kamu malına zarar,ihale,hizmet aksaklıkları vb.ne kadarını gazetene ne oanda taşıdın .Cevabını vicdanı a verebilirsin...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_95616)
26 Eylül 2022 Pazartesi 16:20
birçok insandan daha mantıklı daha güzel fikirlerinizle her zaman taktir etmişimdir evet bende soruyorum neden siz degilsiniz?
Misafir Kullanıcı (@Misafir_95614)
26 Eylül 2022 Pazartesi 14:20
Hakim bey tarafsız medya olarak siyaseti gözlemiş az çok biliyorsunuz yerel gazeteniz sayesinde tanınmışsınız çevrenizde var . Temiz dogru siyaset istiyosanız neden siz neden siz olmıyasınızki sizden fazla bir tarafları yokki birilerinin taşa elinin atması gerekirse en uygun aday bence sizsininiz.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_95609)
26 Eylül 2022 Pazartesi 10:52
Ağzınıza sağlık ve kaleminize bereket ;gerçekten kimseyi beğenmeyenler ve tasta kül bırakmayanlar vardır. Bu yazınızı okumalarını tavsiye ederim.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın