Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
24 Ekim 2020 Cumartesi
16 °C Güneşli
Yılmaz Ekinci
yekinci07@hotmail.com

Yeni Bir Dönemecin Eşiğinde Siyaset

08 NİSAN 2019 PAZARTESİ 05:08
28
6440
21
AA aa

Okuyucularım iyi bilir, Fazla siyasi yazıları yazan ve seven birisi değilim. Diyebilirim ki, siyaset ile ilgili toplam makalem sayısı üç- beşi geçemez. Onların çoğu da tahlil ve yorum niteliğinde olan yazılardır.

Hayatın, siyasetten daha anlamlı ve geniş olduğuna inanan birisiyim.

Siyaseti bir dava veya itikadi bir mesele olarak görmüyorum.

Siyaseti kendine kıble edinenleri de fazla sevmiyorum.

Siyaset, belli yaştan ve belli bir birikimden sonra yapılması gereken bir sorumluluktur diye düşünüyorum.

Siyasetin belli bir donanıma sahip elit insanlar tarafında yapılmasını savunan Filozof Platon'a hak veriyorum. Yanı politika,” filozofların, yani erdemli insanların yapmaları gereken bir sanattır” diye düşünüyorum.

 Köşe yazılarımı takip edenler iyi bilir.  Her zaman “yönetmek ve yönetilmek isteyen iki varlıkta eksiktir” diyorum. Benim inancıma göre insan yönetmek ve yönetilmek için yaratılmadı. İnsanın şayet kemale doğru yolculuğu belli bir aşamaya gelmiş olsaydı polise ve devlete de ihtiyaç duyulmazdı.  Devlet, belli bir sorumluğa erişmemiş insanlar ve topluluklar için elzemdir. Erdemli insanlar için değildir. İnsanlık daha bu aşamaya ulaşmış değildir. İnsanlığın bu aşamaya gelebilmesi için bedensel ve ruhsal olarak o yetkinliğe ulaşmış olmaları gerekiyor.

Allah insani başkalarını yönetsin veya yönetilsinler diye yaratmadı.

 Allah, insanların kendi aralarında işlerini istişare etmelerini ve adaletle hükmetmelerini emrediyor. Benim siyaset anlayışım da bu dur!

Ayrıca bir memlekette siyaset zanaata dönüşmüş ise orada çürüme ve zülm kaçınılmaz olur.

Siyasi konularla ilgili yazdığım makaleler, daha çok sosyal olguların analiz ve tahliline yöneliktir. Asla algı, temenni veya kamuoyunu oluşturmaya yönelik yazılar değildir.

Sosyal olguların incelenmesi, araştırılması ve sonuçların doğru tahlil edilmesi; araştıran öznenin objektif olmasına bağlıdır.  Öznenin objektifliği, sosyal olgunun doğru tahlil edilmesini sağlar.

 26 Mart 2018 Bingölonline Gazetesi'nde yayınlanan makalem çok ses getirdi. Birçok okuyucuyum beni arayarak bu tespite nasıl ulaştığımı sordu. 

Ben de okuyucularıma diyorum ki;

- Bir fikre, bir partiye ve bir lidere tabi olmanız sosyal gerçeği görmenizi engellememeli,

- Sosyal olayları sadece kendi cenahınızdan değil, daha farklı kanaat ve cenahlardan da bilgi sahibi olmalısınız,

- Zamanın ve mekanın ruhunu iyi okumalısınız,

-Değişen talepleri ve ihtiyaçları iyi görmelisiniz,

 -Halka önerilen reçetenin gerçekçiliğini iyi sorgulamalısınız,

 -Halkın önüne sürülen adayın toplumsal karşılığı ve ehliyetinin neye tekabül ettiğini çok iyi kestirmelisinizdir.

Bütün bu faktörleri görüp analiz ettikten sonra, MHP'nin Bingöl genelinde çok ciddi bir oy alacağını tesbit etmem hiç de zor olmadı.

Makalemin Bingöl yerelinden gazetelerde ve sosyal medyada haber olunmasının sebebi bu dur.

Okuyucularımın cevaplarına gelince;

-Görüşlerime katılanlar olduğu gibi katılmayanlar da oldu. Onlara saygı duyuyorum. Fakat itham edenlere ve dağarcıklarında iki kelime ile düşünenlere şunu söylemek istiyorum. Beni geçmişinde bir gelenekten gelmekle itham edenlere, keşke başınızı gömdüğünüz ve sizi esaret altına alan yalanları aşıp gerçekleri göre bilseydiniz ve bende bu söylediklerinize cevap yazmasaydım.

-İçinde geldiğim kültür, yetiştiğim atmosfer ve ömrümü harcadığım yapının yanlış yapması veya geçmişte  bazılarıyla birlikte mesaide bulunmuş olmam, hakikatlerin üstünün örtülmesine gerekçe teşkil etmesinin doğru olmadığını inanıyorum.

-Hayatım boyunca inanç, etnisite ve ideolojik eksenli bir göz ile olgulara bakmadım. Siyasetin dünyevi işlerle ilgili olduğunu ve verili kimlikler (din, dil, ırk, cinsiyet, bölge vb) üzerinden yapılmaması gerektiğini ve yapıldığı takdirde toplumu ayrıştırdığına inanan birisiyim.

- Türkiye'de siyasi yapının toplumsal gidişatı iyi okuyamamasının önemli faktörlerinden bir tanesi de Danışmanlık Müesesesi'nin “özel kalem” gibi görülmesinden kaynaklanıyor. Danışman olmanın “memur” olmak anlamına gelmediğini ve Danışman kişinin herkesten farklı düşünen birisi olması gerektiğine inanan bir kişiyim. Öyle olmasaydı danışmanlık müessesesine gerek olmazdı. Danışman, herkesin göremediğini gören ve çalıştığı kişiyi ve kurumu uyaran kişidir.

-Ayrıca birileri ile dostluk veya akrabalık ilişkisi içinde olmanız sosyal gerçekleri görmenizi engellememelidir diye düşünüyorum. İyi dost, danışılan ve fikri alınan ve birlikte harekete dahil edilen kişidir. Kişisel olarak Sn. Cevdet Yılmaz 35 yıllık dostumdur. Feyzi Berdibek ve M. Ziya Buyankara ile akrabalık hukukuna bağlı bir aileden geliyorum. Bütün bu gerçekler, nesnel gerçeklerden sapmamı  gerektirmiyor.

-Hakikati ile ihaneti birbirine karıştıranların gelip yanıldıkları nokta budur.  Hele bir yazar iseniz hak ile hemhal olunması vicdani bir gerekliliktir.

Yazmış olduğum makaledeki olgular ve tespitler ne yazık ki beni haklı çıkarttı.

-Dediğim gibi, Bingöl'de seçim Cumhur İttifakı arasında geçti.

-Dediğim gibi, Bingöl'de siyaset değişiyor ve eski siyaset tarzı ve eski siyasi aktörler için çanlar çalmaya başladı.

-Dediğim gibi, bu seçimin Türkiye genelinde kazananı MHP oldu ve yerelde de tek galibi MHP oldu.

-Dediğim gibi, dönüşümü, değişimi okuyan ve halka dokunmasını bilen aday M.Ziya Buyankara oldu.

 MHP'nin Bingöl'deki başarısını analiz ettiğimizde ise; MHP Bingöl'de tarihi bir rekor oy aldı ve birçok ilklere imza attı. 2014 yılı yerel seçimlerde MHP 730 oya sahip iken, bu yerel seçimde 13.239 oy aldı. Yani oyunu 18,1 kat artırdı. Türkiye'de MHP'nin en çok oy artışı sağladığı il Bingöl olmuştur. Bir ilçeyi kazanmış ve bir ilçeyi (7 oy) ve bir beldeyi (29 oy) kıl payı ile kaçırmıştır. MHP Bingöl'de 40 yıl sonra ilk defa Belediye Meclis Üyesi ve İl Genel Meclisi üyesi sahibi olmuştur. MHP Bingöl genelinde” bende varım” dediği bir aşamaya gelmiştir.

-Dediğim gibi, Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl'de çok seviliyor. Bingöl'de Akparti, MHP ve kararsızların oylarını eklediğimizde cumhurbaşkanın oyu %75 lerin üzerinde seyrediyor. Ak partinin oyları ise %38'lerde görünüyor.

  - Dediğim gibi, Bingöl'de Akparti Teşkilatın metal yorgunluk türbalansına girdiği ve buradan bir türlü çıkamadığı görülüyor   Ak parti teşkilatı bu yerel seçimde Türkiye'de en çok oy kaybını Bingöl'de yaşamıştır. Ak parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın seçimdeki sonrası konuşması beni haklı çıkarmıştır. Akparti 2014 yerel seçimlerden almış olduğu oy oranını %58 ‘den %38'e düşürmüştür. Yanı % 20 oranında bir oy kaybı vardır.

- Dediğim gibi, ilk defa Bingöl'de Akparti seçmeni sandığa gitmeyerek dışarıda seyirci konuma geçmeyi seçmiştir. “Bunun sebepleri iyi analiz edilmelidir “diye sorduğumuzda, bazıları bu gerçeği haksız bir eleştiri olarak algıladılar. “Seçilen Belediye Başkanı 18.939 oy alırken, sandığa gitmeyen ve çoğu Akpartili olan kitle sayısı 2O.787 kişi çıvarına çıkıyor” sorusunun cevabını siyasetten birilerin vermesi gerekiyor.

-Dediğim gibi, Bingöl'de siyaset değişiyor, aşiretler çözülüyor, bölgecilik kalkıyor; adayın niteliği, vizyonu  ve temsil kabiliyeti ön plana çıkıyor.

-Dediğim gibi, Türkiye genelinde olduğu gibi kimlik, bölgecilik, adam kayırmacılık ve ötekileştirici dil üzerinde siyaset yapanlar, eninde sonunda kaybetmeye mahkumdurlar ve yerel düzeyde MHP bu politikayı gütmediği için Bingöl'de başarılı olmuştur.

-Dediğim gibi, adayın profili, vizyonu ve toplum tarafından kabulü önemsenen bir çıktı olarak önümüze çıkıyor. Toplumsal mühendislik çabaların karşılık görmediği ve topluma dayatılan hiçbir şeyin karşılık görmeyeceği görülüyor.

Umarım tüm partiler ve liderler, Türkiye'deki bu değişimi ve dönüşümü iyi okurlar ve eski siyasi kalıplarla bir yere gidilemeyeceğini anlayıp yeni vizyoner politikalar geliştirirler.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_44366)
13 Mayıs 2019 Pazartesi 14:14
Yılmaz bey güzel tespitler; BİNGÖL mevcut yada eski siyasilerden bıkmış yeni yüz istiyor. Eski siyaset ve yandaşları iflas etmitir. Parti yönetimi değişecek cevdet yer alamayabilir
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_44007)
02 Mayıs 2019 Perşembe 14:50
Yeni belediye başkanı erdal arıkan ruhsatlı ve vergisini veren 13 yıllık bir esnafın büfesini bir iki kişi istiyor diye ortadan kaldırttı. Millete de kaçak büfeyi kaldırdık diye söylüyorlar, eğer sizler gerçekten bu toplumun aydınları iseniz bu konuyu araştırır ve hukuka, usule ve adalete aykırı bir şekilde yapılan bu zulme sessiz kalmazsınız. Arkadaşın büfesi Uydukentte bulunan AKUT derneğinin yan tarafındaydı. Lütfen duyarsız kalmayın bu duruma.Şimdi işsiz, aşsız..
Beğendim (1) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_43743)
24 Nisan 2019 Çarşamba 07:58
Yılmaz bey yüreğine sağlık ne güzel özetlemişsiniz sizi tebrik etmek lazım saygılarımla.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_43196)
12 Nisan 2019 Cuma 10:22
Milletin kalbini okuyup yazmışsınız helal olsun
Beğendim (1) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_43145)
10 Nisan 2019 Çarşamba 21:14
Kavimci partinin ardından giden hic bir canli bana edemden dem, dogruluk ve bilimselikten ilimden basedemez. Kafatasci partinin fasizan ideolojisini defalarca pisirip pisirip sunmak kadar gereksiz islere zaman harcamak kadar bos birsey yoktur
Beğendim (4) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_43193)
12 Nisan 2019 Cuma 10:17
@Misafir Kullanıcı Ne diyosun sen ya dengen bozulmuş senin gözlerin kapalı etrafını göremiyorsun. Bi aç gözlerini etrafına bak faşistliği yaptığın yorumla sen yapıyorsun.kendinden başka görüşü hazmedemiyorsun.
Beğendim (1) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_43100)
09 Nisan 2019 Salı 23:32
Cok sunni/ yapay... ciddiyetten uzak....
Beğendim (6) Beğenmedim (6)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_43093)
09 Nisan 2019 Salı 15:40
Fazla siyasi yazıları yazan ve seven birisi değilim... demiş zatın biri yazdıklarından beli oluyor zaten :))
Beğendim (6) Beğenmedim (5)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_43082)
09 Nisan 2019 Salı 12:57
A3- Bu sizin deyiminizle nesnel gerçeklerle uyuşmamakta seçim öncesi bir adaya aleni destek verilmesi anlamına gelmektedir. Son olarak tüm yazınızda bahsettiğiniz değerlendirmeleriniz seçim sonuçlarıyla çöp olmuştur. Çünkü 1 oy seçimin kazanılması için yeterlidir ve bu kişi de sayın Erdal ARIKAN'dır.
Not: Objektif bir kişi olduğunuzu düşünerek seçilmiş belediye başkanı olan sayın Erdal ARIKAN'a bir tebrik mesajını sizden beklemekteyim.
Beğendim (2) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_43197)
12 Nisan 2019 Cuma 10:23
@Misafir Kullanıcı Devletin her imkanı, tüm Müteahitleri tüm bürokratları sizin arkanızdayız Allahtan korkun yav adam gerçeği görüp yazmış rantınızamı dokundu
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_43081)
09 Nisan 2019 Salı 12:56
A2- Yazınızda belirttiğiniz aday profili dikkate alınacak olunursa mevcut adaylardan Sayın Hişyar ÖZSOY'un açık ara Belediye Başkanı olması gerekmektedir. Ayrıca Belediye başkanı seçilen sayın Erdal ARIKAN'ın da aday profili açısından sizin propagandasını yaptığını adaydan geri kalır yanı bulunmamaktadır. Size yapılan eleştiriler tümü seçim öncesi bir adayın köşe yazınız ile propagandasının yapılmasıdır.
Beğendim (2) Beğenmedim (7)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_43080)
09 Nisan 2019 Salı 12:55
A1- Sn Ekinci, yazdıklarınız kısmen doğru olsa da bazı değerlendirmeleriniz nesnellikten uzak duygusal bir bakış açısı ile kaleme alınmıştır. Nitekim Bingöl özelindeki değerlendirmeler eksik bilgiler üzerine inşa edilmiştir. Bingöl seçmeni dikkatlice analiz edildiğinde görülecektir ki genellikle rasyonel davranış eğiliminden ziyade duygusal davranış gösteren, toplumsal kaygı yerine kişi bazlı siyasi tavır gösteren ve tercihini de ideolojiden ziyade kişiler üzerine inşa eden bir seçmen profiline sahiptir.
Beğendim (3) Beğenmedim (4)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın