KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
05 Şubat 2023 Pazar
-2 °C Hafif kar ve sis
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

Yeni rektör ve emitt'teki tanıtım yoksunluğumuz!

29 OCAK 2016 CUMA 15:53
0
4291
7
AA aa

Prefabrik yapıdan betonarme yapıya kavuşturulması için kamuoyu oluşturma çabamızın daha ilk haftasında, prefabrik yapıda yangın çıkmış ve Bingöl Meslek Yüksek Okulu, deprem sonrası toparlanma sürecinin yaşandığı o dönemde betonarme yapıya kavuşmuştu.

2007'de, ödenekleri bir yıla yayıldığı için teslimatı gecikecek olan Ziraat Fakültesi binası için yaptığımız bir haber sonrası, ödenek sorunu çözülerek Bingöl Üniversitesi, yeni binasına taşınmıştı. Her ilde bir üniversite olacaktı. Fakat Bingöl olarak şanslıydık. Ziraat Fakültesi adıyla yapılan koca bir binamız hazırdı bile. Rektör ataması, senatonun oluşturulması vs. birçok sancılı süreç çok şükür hızla geride bırakılmış.

Artık, akademik personel açığını kapatmak ve yeni fakülteler, idari binalar inşa ederek fiziki yapıyı tamamlama aşamasına geçilmişti. Bu hususta, Kalkınma Bakanımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz gibi bir şansımız vardı. Bingöl Üniversitesi'ne verdiği önemli, hemen her beyanındaki cümleler arasında hissedebiliyoruz. YÖK Başkanının Bingöl ziyaretinde sarf ettiği övgü dolu cümleleri de hatırlıyorum ki, bu sözler de, Bakan Bey'in üniversiteye sağladığı desteğin açık ifadesiydi. Bu hususta kendisine teşekkür etmek istiyorum. Umarım Bingöl'ün yaram kalan diğer hizmetlerinin de kısa sürede tamamlanmasına vesile olur.

Üniversite, aslında Bingöl'de birçok değişimi beraberinde getirdi. Emlak, taşımacılık, lokanta, kafeterya vs. birçok sektör öğrenci ağırlıklı bir hizmet anlayışıyla kuruldu, gelişti ve yeni yatırımcılar da hazırlıklarını sürdürüyor. Her geçen gün artan öğrenci sayısı sadece ekonomik anlamda değil, sosyal ve kültürel anlamda da birçok zenginlik kazandırmıştır.

Sempozyumlar, akademik çalışmalar vs. onlar da toplumda farklılık ve bilimsel değişim açısından katma değer sağlamaktadır.

Eleştirdiğimiz birçok husus olsa da, görevini tamamlayıp Bingöl'den ayrılan Eski Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş'a sunduğu hizmetlerden dolayı şahsım adına teşekkür ediyorum.

Artık yeni bir dönem başlayacak inşallah. Bu hususta Rektörlük Seçimini birincilikle tamamlayan kıymetli Prof. Dr. İbrahim Çapak hocamız, nasip olursa Rektör olacak. Disiplinin, adaletin, hoşgörü ve demokrasinin hakim olduğu, kaliteli eğitim odaklı bir Üniversite olarak hem ilmi, hem de sosyal, kültürel ve ekonomik katkıların artarak sürdürülmesi en büyük temennimizdir.

Donanımlı, liyakatli ve tecrübeli bir şahsiyet olmasının Bingöl Üniversitesi'ne önemli katkılar sunacağına inancımın yüksek olduğunu da ifade etmek isterim. Geçmişe takılmadan ama geçmişten de ders çıkararak güçlü ve istikrarlı bir yönetim anlayışının hakim olmasını da yürekten temenni ediyorum. Kararların, araştırma ve sağlam istişarelere dayalı olmasının da ciddi faydalar sağlayacağını da hatırlamakta yarar görüyorum.

TANITIM BECERİKSİZLİĞİMİZ VE BOŞA HARCANAN PARALAR!

Bir diğer husus da, Bingöl'ün tanıtım alanındaki başarısızlık hikâyelerinden bir yenisinin tekerrür etmesidir.

Her yıl tanıtım amaçlı çeşitli etkinliklere katılan Bingöl, 2016'ın ilk organizasyonu olan Emitt Fuarı'nda da yerini aldı. Maalesef aldığım haberler, pek de iç açıcı değildi. Diyarbakır stantlarında oluşan renklilik, yaygın medyada geniş yer bulmuştu. Bingöl'ün bırakın yaygın medyaya konu olması, olmamasını daha hayırlı görüyorum.

Sabah gelen bilgide, Bingöl standında Erzincan markalı kaşar peynirinin satıldığı belirtiliyordu. Nihayetinde fotoğrafını da gördüm. Sadece para harcayıp oluşturulan kuru bir stantta, gelen hemşerilerimizi ağırlamanın mutluluğundan başka bir şeyler yok gibiydi. Böyle bir standın neyini tanıtacaklardı? Ya da Bingöl standında Erzincan kaşarının nasıl pazarlandığını mı anlatacaklardı?

Daha önce defalarca kaleme aldık ama sanırım mürekkebimiz boşa akmış. Koca bir iliz ve ne yazık ki, ilgili kurumlardan oluşan bir Tanıtım Komisyonu oluşturma mantığına sahip değiliz. İçerisinde sivil toplum örgütlerinin yer aldığı bir yapı oluşturarak ilimizi tanıtma becerisini ortaya koyamıyoruz maalesef!

Ekstra bir masrafa gerek olmayacak elbette. Mevcut masrafları doğru değerlendirmekle bile ilimizi çok iyi tanıtabiliriz. Tabi ki, gezip hava almak isteyenler fırsat verirse!

Tanıtım standı kuruyoruz ama sanki villa döşüyoruz! Lüks, ihtişamlı bir manzara arıyoruz. Oysa kültürümüzü tanıtırken doğal yaşam malzemeleri, şark köşeleri vs. kurulması gerekirken bizdeki mantık, lüks bir villa havası oluşturmak!

Kamusal mantıkla yürütülen bu çalışmaları; “Maksat yapmış olalım, katılım sağlamış olalım” olarak yorumlayabiliriz.

Oysa bizim böyle bir tanıtıma ihtiyacımız yok ki! Ticari olarak kavurma ve bal satışıyla Bingöl'ü tanıtmakla yetineceksek, bunu işletmelerin kendileri de yapabilir! Ki, yapıyorlar da!

Dedim ya, önce bakış açımızı ve yürüttüğümüz mantığı değiştirmemiz lazım. Kamunun harcadığı parayı doğru kullanabilirsek, hem amacına ulaşmış oluruz, hem de ilimizin tanıtımını gerçek manada sağlayarak ziyaretçi, hatta yatırımcı çekebiliriz!

Yok! “Biz paramızı verip stant kiralarız, iki güç gün orada keyif yapar stres atıp döneriz” diyorsanız, buyurun devam edin! Nasıl olsa devlet karşılıyor ya!
 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Emir zaz (@Misafir_19411)
08 Şubat 2016 Pazartesi 15:26
Uzumu yemiyor bagciyi dovuyorsunuz. allah yukarda, onun da bir adaleti var, kim kime haksizlik etmisse kim kime zulmetmisse oyle ya da boyle cezasi tahakkuk eder. Kim emek vermis, kik yalan soylemis, kim iftira atmis, kim yalakalik yapmis, kim yalan soylemis, kim haksizliga ugramis, er ya da gec karsisina cikar. Dayanagi allah olanin tasasi da olmaz. Herkes hakettigi gibi yasar. Fakat bingoll ilgili bildigim en iyi sey yalakalik olsun diye insanlar insanligindan cikabiliyor.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Emir zaz (@Misafir_19410)
08 Şubat 2016 Pazartesi 15:21
Ve cok elestirdiginiz o yonetim ekibi universiteyi universiteyi bunoktaya getirdi. Yeni gelecek rektorun tek yapcagi akedemik anlamda birseyler katmak olacak. Liyakat olmasaydi universite bu kadar yol katedemezdi. Bu zamana kadar universite usulsuz ihalelerle gundeme gelmedi, yarida kalan isler konusunde gundeme gelmedi, baslanipta bitirilemeyecen bir konuyla gundeme gelmedi. Cunku icraat vardi. Bugun baktiginiz zaman fiziki anlamada eksigi olmayan, lojmanlari yapilmis, termal tesisi yapilmis ve daha bircok sey
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Emir zaza (@Misafir_19409)
08 Şubat 2016 Pazartesi 15:15
Bi universite dusunun emsallerine nazaran en önde olsun, bir universite dusunun nufusu bagli oldugu il nufusunun yuzde 10'u olsun, bir universite dusunun, siyasetcilerin her yeri kendi ticarethanesine cevirdigi gibi burayi ceviremisin, bir universite dusunun pkk ya karsi en buyuk mucadeleyi versin, bi universite dusunun kimseye eyvallah cekmesin, iste boyle bir universite oldugu icin bircok adamin kuyruk acisi oluyor. Orda istedigi gibi at kosturamadilar ya mesele bu.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
sait faik (@Misafir_19404)
08 Şubat 2016 Pazartesi 08:40
Bi üniversite düşünün Rektör önemli kademelere kendi akrabalarını getirsin ve kimse bu yüzden hakkını savunamasın,derdini anlatamasın. Bir üniversite düşünün Rektör Daire Başkanlıklarına hizmetli kadrolarından aöf'yi bitirerek gelen liyakat sahibi olmayanları yerleştirsin ve onları ezerek her dediğini yaptırsın. Bir üniversite düşünün rektör türkiye deki sözde hükümetin desteklediği sendika olan memursen genel baskanını kovmaktan beter etsin ve daha sonra üyelerini baskıyla istifa ettirsin ve üniversitedeki sendikacıların gıkı çıkmasın.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Bingöllü Riçırt (@Misafir_19385)
03 Şubat 2016 Çarşamba 12:34
Hakim bey sizi şahsen tanımam. Ama gördüğüm o ki bakan beyi öven ekipten birisiniz. Bakan bey Allah razı olsun bingöle çok faydalı projeler gerçekleştirmiştir. Lakin bir vatandaş olarak ben somut fayda göremedim. Üniversite dediğiniz üç beş bina yaparak gelişmiyor, oraya getireceğiniz akademisyenler öğrencilere ne verebiliyor şuan siz ona bakın. Gelen öğrencilerin tavan taban puanlarına bakın yerlerde. Bina önemli değil, önemli olan içini doldurmak. Laboratuvar var mı? Kütüphanede kaç kitap var ben buna bakarım.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Recep alkis (@Misafir_19380)
01 Şubat 2016 Pazartesi 11:46
Bakan istedigi kadar ek odenek saglasin, eger verilen odenek verimli etkin kullaniilmadiktan sonra bu destegin cok onemi olmayacagini biliyoruz. Cevdet yilmaz kendi bakanligi suresince bingol bazinda en fok universiteyle ovunmekte. O da biliyor ki bu baydas sayesinde oldu. Ve son olarak bingol gibi toplumun ciddi baskilarinin yoneticeler uzerinde hissedildigi illerde dik durmak kolay olmuyor. Keske herkes baydas gibi pastasan pay alma disinda derdi olmayan siyasetcilere karsi dil durabilse, keske herkes onun gibi boluculere karsi dik durabilse.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Recep alkis (@Misafir_19379)
01 Şubat 2016 Pazartesi 11:38
Sayin hakim cevdet yilmaz uzun bir suredir bakan olmasina ragmen bingolde universite disinda pek yansimasi olmadi. Sizin de dediginiz gibi üniversite uzun bir yol katetti. Fakat bunun en buyuk musebbibi bakan deil baydastir. Eger bu basarinin en buyuk sebebi bakan bey olsaydi belediyede ve diger kamu kurumlarinda da ayni basarinin gosterilmesi gerekirdi. Neden hala devlet hastanesi bitirilemiyor, neden bircok kamu idaresinin projleri yaril kaliyor? Bu isler sadece ek odenek saglamakla mi oluyor?
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın